Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Головне управління освіти і науки

Харківської обласної  державної адміністрації

Відділ освіти Харківської райдержадміністрації

 

 

 

 

          Звіт

        про  роботу музею «Берегиня»

             Коротичанського ліцею

          Харківської районної ради

               (на присвоєння звання «Зразковий музей»)

 

 

 

Керівник музею Чаговець Людмила Борисівна,

  учитель української мови та  літератури

 

 

       Музей – постійна некомерційна установа, покликана служити суспільству і сприяти його розвитку, доступна широкій публіці, що займається придбанням, зберіганням, використанням, популяризацією й експонуванням свідоцтв про людину та її середовище проживання з метою вивчення, освіти, а також для задоволення духовних потреб.

        У даний час зріс інтерес до краєзнавства, тобто комплексного вивчення рідного краю в різних аспектах: культурному, історичному. Багато вчителів у своїй урочній та позаурочній діяльності все частіше звертаються до проблеми використання краєзнавчого матеріалу з метою формування знань, умінь і ціннісних орієнтацій, розвитку творчих здібностей, виховання поваги до культури та історії рідного краю. Шкільний етнографічний музей «Берегиня» був заснований у 2001 році, є організаційним центром краєзнавчої роботи в ліцеї. Він є ефективним осередком навчання.

              Експозиції музею дають змогу з найбільшим ефектом використовувати ілюстративний матеріал для глибокого засвоєння учнями на уроках шкільної програми з історії, української літератури і мови, образотворчого мистецтва, а також у початковій школі. Музей відкриває також великі можливості для організації самостійної творчої роботи учнів. Після проведення екскурсій по рідному краю в ліцеї накопичується багато краєзнавчих матеріалів.

      Шкільний музей є однією з форм розвитку творчої самодіяльності і громадської активності учнів у процесі збирання, дослідження, обробки, оформлення і пропаганди матеріалів із народного побуту, які мають виховну і науково-пізнавальну цінність.

     Мета і завдання музею – сприяти формуванню в учнів патріотизму, розширенню їхнього світогляду і вихованню пізнавальних інтересів і здібностей, розвитку суспільно-політичної активності, виробленню практичних навичок пошуково-дослідницької роботи, удосконаленню навчально-виховного процесу. Він є базою для здійснення краєзнавчого принципу в навчанні та вихованні школярів.

       У першій кімнаті знаходиться стенд «Мій рідний край, моя земля…», на якому розповідається про історію селища, про освітянську ниву, назву вулиць, творчість коротичан.

   Шкільний музей є організаційним центром краєзнавчої та агітаційно-масової роботи серед населення, тісно співробітничає з громадськими організаціями селища, державним музеєм Григорія Савича Сковороди у Сковородинівці і відіграє значну культурно-освітню і виховну роль.

        В організації музею крім учнів активну участь брали й батьки.

       У музеї є в наявності книга обліку музейних предметів (інвентарна книга), у якій здійснюється постійний облік оригінальних експонатів з короткою історичною довідкою про даний предмет, датою надходження експонату до музею, запису, від кого надійшов предмет. Дотримується повнота та якість записів, відповідно проводиться шифрування музейних предметів.

       За час існування музею проведено більше трьохсот екскурсій. У «Берегині» побували учні нашого ліцею, шкіл району, харківських шкіл, із міста Жовква, що на Львівщині (програма Схід-Захід), студенти Харківського державного педагогічного інституту імені Г.С. Сковороди, учителі української мови та літератури Харківського району, директори шкіл Харківського району, керівники методичних об`єднань учителів української мови та літератури Харківської області; випускники різних років, члени жіночої ради та ветеранської селища Коротич, а також члени ветеранської ради Харківського району; начальники освіти різних років та їх заступники, методисти районного відділу освіти; керівники райдержадміністрації та їх заступники; представники місцевих організацій, мешканці селища; ветерани Великої Вітчизняної війни, коротичани-афганці, чорнобильці; письменники Харківщини (Віктор Бойко, Костя Маковійський, Степан Сапеляк, Олександр Євтушенко, Микола Побелян, Алла Солодовникова, Анатолій Перерва); жіночий ансамбль «Вечірні зорі»; представники Харківського окремого учбового козацького полку імені Івана Богуна Українського Козацтва (при ХДПУ ім..Г.С. Сковороди та при Будинку офіцерів), харківські бандуристи Євгенія та Віктор Лобаси та бандурист Костянтин Черемський.

      На базі музею проводилися районні та обласні семінари (керівники музеїв області на чолі з методистами та директором облСЮТур Редіною В.А.; керівники районних методичних об`єднань вчителів української мови та літератури Харківської області, керівник Березанець І.В.; практичний семінар учителів української мови та літератури (курси підвищення кваліфікації), керівники Березанець І.В., Дегтярьова Г.А.).      

        Учні ліцею використовують матеріали музею для участі в районних та обласних конкурсах чи заходах («Дивограй», ораторське мистецтво, КВК, свята, вечорниці, весілля). Головне те, що матеріали виховують любов до рідного краю, до свого народу, до звичаїв та традицій, до свого національного, до України.

Перші екскурсоводи музею в 2002 році взяли участь в обласному конкурсі «Дім, в якому я живу», де здобули перемогу й отримали Грамоту.

У 2001 році презентували першу Книгу пам`яті селища Коротич (про учасників бойових дій та остарбайтерів), у яку ввійшли матеріали про 100 чоловік мешканців нашого селища.

Потім у 2007 році вийшла книга «Видатні жінки селища Коротич» про жінок – берегинь роду, невтомних трудівниць (розповідь про 24 чоловік).

2008 року була створена книга «Видатні чоловіки селища Коротич» (про 21 чоловіка ведеться розповідь, вони не відкладають потрібної справи, ніколи не вагаються і роблять все впевнено, вони не зупиняються на досягнутому, продовжують наполегливо діяти, доки не доведуть справу до кінця).  

2010 рік – другий том Книги пам`яті селища Коротич «Сила мужності і слави» (про коротичан-чорнобильців).

Готуються до друку (зібрані матеріали) про селище та про коротичан-афганців.

Музей мав високу оцінку в 2009 році на Першому всеукраїнському конкурсі громадських музеїв у номінації «Традиції та звичаї моєї малої Батьківщини», 3 місце, м. Київ.

У 2015 році презентували 3 том Книги пам`яті селища Коротич про загиблих коротичан, імена яких викарбувані на стелі біля селищної ради (про 30 чоловік віднайшли матеріали: фотографії, документи, листи, розповіді про них, спогади). У залі на заході «Лист у вічність» були присутні родичі тих, хто загинув, ветерани війни, члени ветеранської та селищної ради, учителі, учні 9-11 класів.

На базі музею проходили Всеукраїнські конкурси учнівських робіт, які потім стали переможцями на районному та обласному рівнях («Чарівний куточок», 1 місце в області; «Безсмертний подвиг українського народу» (сповідь ветерана), 1 місце в області; «Безсмертний подвиг українського народу» (репортаж із минулого), 2 місце в області.

Слід зазначити і просвітницьку роботу музею. Постійно на уроках української мови та літератури, історії, у початковій школі використовуються елементи роботи музею. Так, наприклад, при опису приміщення діти використовують приміщення «Берегині»; написанні твору за картиною ідемо в свою картинну галерею, обираємо картину, потім описуємо її. А коли вивчаємо твір письменника, де розповідається про побут народу, указується одяг, то знову звертаємося до експонатів.

Організовуємо виставки «І на тім рушничкові…», «Одяг моєї бабусі», «Дивовижний світ природи» (лікарські рослини, рослини-барометри), персональні виставки картин, які писали коротичани; поетичні читання «Зустрічі з цікавими людьми»,  фестивалі «Таланти моїх земляків».

Робота музею неодноразово відмічалась почесними грамотами, сюжетами в телепередачах («Шкільне містечко», 10-літній ювілей – новини ОТБ) і публікаціях в районній («Трибуна трудящих»), селищній («Коротичанська єдність»), республіканській газетах («Южанка»).

Регулярно відбувається поповнення фонду музею експонатами.

 На базі музею працює клуб «Берегиня» за авторською програмою Чаговець Людмили Борисівни.

 Активно застосовуємо інтерактивні форми роботи: історико-етнографічна пошукова діяльність (вечори пам`яті – реквієм), заочна подорож (музеями письменників, художників, історичних, народознавчих, краєзнавчих, містами України, храмами), зустрічі-презентації, колективні мандрівки в минуле (наприклад, лист у вічність), виставки творчих робіт, випуск збірників «Первоцвіт», «Ювілейна мистецька планета»), екскурсії (Київ, Львів, Жовква, Запоріжжя, Полтава, Чугуїв), презентації, виставки дитячих проектів, творів, книжок про війну, голодомор, письменників, створення тематичних стендів («Історія селища Коротич», «На освітянській ниві», «Назви вулиць», «Творчість коротичан», «Мій рідний край, моя земля…»).

Саме такі форми, методи виховання формують ціннісне ставлення особистості до себе, людей, природи, праці, мистецтва, держави, суспільства,  історичних, культурних і духовних надбань рідного краю та забезпечують гармонійний розвиток дитини, її громадянську та соціальну активність.

           Національно-патріотичне виховання проводимо через пошукову роботу та презентації на місцевому матеріалі (про людей селища, району, області) та на рівні держави.

Учні беруть участь у художньо-творчій діяльності: літературно-драматичні постановки, присвячені ювілейним датам; зустрічі з ветеранами війни та праці, видатними людьми сучасності; шевство над меморіальним пам’ятником воїнам Великої Вітчизняної війни «Слава полеглим»; неодноразово стояли в почесному караулі 9 Травня.

      Створюючи книги, проекти, мультимедійні презентації, діти показують  свій інтелект. Моє завдання як керівника музею «Берегиня» зацікавити роботою вихованців і спрямувати їх на творчу самореалізацію.